ورزشی

تیم تراکتورسازی

تیم تراکتورسازی

شاید کسی باور نمیکرد هنگامی که یک باشگاه در تبریز تاسیس میشود ، آن باشگاه تبدیل به یکی از قطب های فوتبال ایران و آسیا شود . باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتور اکنون یکی از قدرتمند ترین باشگاه ایرانی میباشد .

تیم تراکتور در سال 1349 شمسی تحت مالکیت کارخانه ی تراکتور سازی تبریز تاسیس شد . این کارخانه یکی از عظیم ترین کارخانه های موجود در ایران است . این تیم قبل از انقلاب در جام هایی مانند تخت جمشید شرکت کرد. این جام معتبرترین تورنمنت فعال در ایران بود. تیم تبریزی در اولین حضور خود در جام تخت جمشید نتوانست عملکرد مناسبی را داشته باشد و در همان سال رتبه ی آخر را کسب کرد و دوباره به سطح دو فوتبال ایران بازگشت. اما بازگشت دوباره ی تراکتور به جام تخت جمشید خیلی زود اتفاق افتاد و این تیم درسال 56 دوباره به سطح 1 فوتبال ایران بازکشت . این تیم رتبه ی 5 جام تخت جمشید سال 1356 را بدست آورد .

بلاشک یکی از مهم ترین اتفاقات ممکن برای تیم تبریزی آمدن فردی به نام واسیلی گوجا بود . این فرد که اهل کشور رومانی بود ، به عنوان یک تکنسین فنی وارد تبریز شده بود . او که برای مشاوره در امور فنی وارد کارخانه تراکتورسازی تبریز شده بود ، با دیدن این که این کارخانه یک تیم فوتبال دارد ، اشتیاق فراوانی را برای بر عهده گرفتن این تیم داشت . او که مدرک مربی گری حرفه ای را داشته است ، سکَان دار تیم تراکتور سازی تبریز شد. او را میتوان یکی از تاثیر گذارترین افراد در پیشرفت فوتبال این باشگاه و حتی ایران نیز دانست .

تیم تراکتور در سال 1392 به قهرمانی در جام حذفی دست یافت . در این دیدار سعید دقیقی گل را به ثمر رساند و این تیم برای اولین بار قهرمان جام حذفی ایران شد . این تیم سه بار به عنوان نائب قهرمان این مسابقات شناخته شده است . در سال 1355 در برابر ملوان شکست خورد و از دست یابی به این جام کوتاه ماند . این تیم پس از 17 سال و در برابر بهمن نیز قرار گرفت و در دیداری رفت و برگشت از این تیم شکست خورد .

دیگر نائب قهرمانی این تیم درجام حذفی برابر نفت تهران بود که پس از ان با حواشی گوناگونی روبرو شد . در این بازی ایران پوریان یک پنالتی از دست داد و نقت تهران با گل شهباززاده قهرمان این رقابت ها شد .

همانطور که گفته شد تیم تراکتور با مالکیت کارخانه ی تراکتورسازی تاسیس شد . در سال 1388 این تیم به مالکیت سپاه جمهوری اسلامی ایران در امد . اما شاید اتفاق مهم برای تراکتور در سال 1397 افتاد . محمد رضا زنوزی مطلق سرمایه دار تبریزی ، این باشگاه را خریداری کرد .شاید
این اتفاق باری تیم تبریزی مهم ترین اتفاق ممکن از بدو تاسیس تا کنون بوده است . او به همراه خود بازیکنان بزرگی رابه این تیم آورد و یک تیم کهکشانی را تشکیل داد .

هنگامی که باشگاه تراکتور تحت مالکیت سپاه بود ، بازیکنان در ایران برای گذراندن خدمت سربازی خود به این تیم می آمدند . ولی جدایی ناگهانی این بازیکنان ضربه بسیاری شدیدی را به این تیم وارد کرد . از این رو زنوزی مانع امدن بازیکن سرباز به این تیم شد .

شاید مهم ترین و بهترین مقام تیم تراکتور در دو دهه ی بعد از انقلاب ، سومی در سال 71 در لیگ آزادگان باشد . این تیم نتوانست افتخاری بهتر از این را کسب کند . تراکتور در سال 79 در رده ی آخر لیگ آزادگان قرار گرفت . اما بدلیل حرفه ای شدن لیگ برتر و تغییر رقابت ها به لیگ سطح پایین سقوط نکرد . تیم تبریزی در اولین فصل  لیگ برتر حضور داشت و لی در نهایت به دسته ی پایین تر سقوط کرد .

7 سال حضور در لیگ تجربه ی سختی برای تیم تراکتور شده بود . همه ی مردم اهل تبریز از این ناراحت بودند که چرا شهری مثل تبریز یک باشگاه در سطح یک فوتبال ایران ندارند . سال 87 تیم تبریزی در آستانه ی صعود به لیگ برتر قرار داشت . مربی آن زمان تیم تراکتور فرشاد پیوس بود . اما شکست از شیرین فراز کرمانشاه که تحت هدایت فراز کمالوند بود ، مانع از حضور در لیگ برتر شد .

ضرب المثل معروفی در دنیا وجود دارد که میگوید قاتل همیشه به محل جرم بازمیگردد . همان فردی که مانع از سعود تیم تبریزی به لیگ برتر شده بود ، سال بعد هدایت این تیم را بر عهده گرفت . بالاخره انتظارات به سر رسید و تراکتور فراز کمالوند موفق به حضور در سطح 1 فوتبال ایران شد .

شاید کمتر تیمی مشاهده شود که پس از صعود به سطح بالاتر بتواند درخشان ظاهر شود . تیم تراکتور به پشتوانه ی هوادارانش توانست دراولین حضور خود مقام نسبتاً خوب هشتم را بدست آورد . سال بعد آن نیز این تیم توانست مقام پنجمی را بدست آورد . پیشرفت این تیم تا جایی رفت که از این تیم به عنوان مدعی جدی قهرمانی یاد میشد.

تنها چیزی که تیم تراکتور را با سایر تیم های لیگ ایران متمایز میکند ، هواداران این تیم است . پرشورها لقبی است که در سراسر ایران به هواداران تیم تراکتور داده شده است .این تیم در تمامی شهر های ایران طرفدار داردو عمده طرفداران این تیم در شهر های آذربایجان و تهران می باشد. گاه تعداد هواداران این تیم به مقداری زیاد میشد که هنگامی که تراکتور بیرون از خانه بازی میکرد ، گویا میزبان است .

هنوز نظری وجود ندارد! شما اولین نفری هستید که نظر می دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *